Erasmus+ Budućnost obrazovanja u našim rukama

Broj projekta: 2022-1-HR01-KA122-VET-000073845

Projekt počinje 1. rujna 2022. i traje 16 mjeseci, a ukupna vrijednost iznosi 43.883,00 EUR . Glavna aktivnost projekta je stručna praksa za 15 učenika iz različitih strukovnih programa (ekonomist, kuhar, konobar, automehaničar) iduće godine u Irskoj. Učenici će steći vrijedno iskustvo za svoj budući profesionalni, ali i osobni razvoj. Projektni tim čine Drago Mihaljević, Matea Mihaljević Jurković i Goran Dujmović.

Predstavljanje Erasmus+ projekta Budućnost obrazovanja u našim rukama ciljanoj skupini učenika

U periodu 7. studenog – 11. studenog 2022. godine učenicima je predstavljen Erasmus+ projekt Budućnost obrazovanja u našim rukama. Ciljana skupina učenika obuhvaća zanimanja ekonomist, kuhar, konobar i automehaničar. Učenici su upoznati s ciljevima mobilnosti, ishodima i zadatcima koje će obavljati na stručnoj praksi te su upoznati s uvjetima natječaja. Natječajna dokumentacija se nalazi u prilogu.

Obavijest o izboru učenika za mobilnost

Članovi projektnog tima na osnovu pristiglih prijava, provedbe natječaja donijeli su Odluku o izboru kandidata za mobilnost Erasmus+ projekta Budućnost obrazovanja u našim rukama.

U prilogu se nalaze rezultati natječaja.

Predstavljanje Erasmus+ projekta Budućnost obrazovanja u našim rukama na roditeljskom sastanku

U siječnju 2023. godine održan je roditeljski sastanak za roditelje učenika koji sudjeluju u programu mobilnosti. Predstavljen je Erasmus+ projekt Budućnost obrazovanja u našim rukama. Roditelji su upoznati s ciljevima projekta, ishodima i zadatcima koje će učenici obavljati na stručnoj praksi, putovanju, smještaju učenika kod obitelji, načinu odlaska na stručnu praksu, organiziranim izletima, financiranjem i ostalim značajnim elementima koji se odnose na mobilnost učenika.

Kulturološko-stručna priprema sudionika mobilnosti u Erasmus+ projektu Budućnost obrazovanja u našim rukama

Stručno-kulturološka priprema obuhvaćala je informacije vezane za Republike Irsku, Dublin, Bray, smještaj kod obitelji, snalaženje u prometu (korištenje javnog prijevoza), zdravlje, kupovinu, potrebne dokumente, komunikaciju i ostale tehničke stvari (npr. džeparac, što ponijeti sa sobom i sl.). Nastavnici su u sklopu nastavnih predmeta učenike također upoznavali s kulturom i običajima Irske, a kroz stručne predmete i sa zadatcima koji se odnose na planirane aktivnosti tijekom mobilnosti.

Stručna priprema učenika održana je na način da su učenici upoznati s planom i programom na stručnoj praksi. Od jezičnih priprema učenici od 3. travnja koriste online jezičnu pripremu preko platforme EU Academy.

Što se tiče priznavanja kompetencija, učenici će dobiti certifikat po završetku stručne prakse, a novostečene kompetencije priznat će se kao ocjena pripadajućeg predmeta. Škola će novostečena znanja, vještine, načine rada integrirati u postojeće programe praktične nastave i stručne prakse kako bi učenicima pružili znanja usklađena sa zahtjevima tržišta rada. Učenicima će škola priznati odrađenu stručnu praksu te odrađene sate umanjiti u sklopu redovne prakse u Hrvatskoj. Uspjeh na praksi te povratna informacija i komentari mentora upisat će se kao ocjena u odgovarajući predmet. Školski kurikulum i godišnji plan i program rada Škole obogatit će se novim sadržajima iz projekta mobilnosti. Nakon provedene mobilnosti nastavnici će učenicima pomoći izraditi Europass certifikate koji će služiti kao alat priznavanja neformalnih ishoda učenja. Obzirom da Škola sudjeluje u drugim projektima i surađuje s različitim dionicima korist će različite dostupne resurse kako bi i drugim učenicima koji nisu direktno sudjelovali u programu mobilnosti pružili slična iskustva.

U tjednu prije početka mobilnosti održat će se još jedan sastanak s učenicima na kojem ćemo zajednički još jednom proći sve potrebne pripreme.

Realizacija Erasmus+ projekta KA-122-VET "Budućnost obrazovanja u našim rukama" u Irskoj

U okviru Erasmus+ projekta 'Budućnost obrazovanja u našim rukama' od 23. travnja do 7. svibnja 2023. 15 učenika naše škole uspješno je odradilo stručnu praksu u Irskoj. 5 ekonomista, 5 kuhara, 3 automehaničara i 2 konobara stekli su vrijedno radno, ali i životno iskustvo. Stručna praksa odvijala se u gradu Brayu i okolici, a u slobodno vrijeme učenici su posjetili Dublin, Galway te svjetski poznatu irsku prirodnu znamenitost Cliffs of Moher na obali Atlantskog oceana. Pratnja učenicima bili su pedagoginja Matea Mihaljević Jurković i ravnatelj Drago Mihaljević. Projekt sufinancira Europska unija iz programa Erasmus+.

DISEMINACIJA ERASMUS+ PROJEKTA "BUDUĆNOST OBRAZOVANJA U NAŠIM RUKAMA"

Učenicima 2.C i 2.D razreda prezentirani su rezultati Erasmus+ projekta „Budućnost obrazovanja u našim rukama“. Projekt vrijedan 43 883 EUR i  financiran od EU-a obuhvaćao je 15 učenika smjera kuhar, konobar, automehaničar i ekonomist. U pratnji ravnatelja i pedagoginje sudjelovali su na stručnoj praksi u Irskoj u periodu 23. travnja – 7. svibnja. Cilj projekta bio je poduprijeti razvoj vještina poduzetničkog razmišljanja i djelovanja (za ekonomiste), steći znanja i vještine iz područja ugostiteljstva stavljajući naglasak na zajedničke europske običaje i raznolikost (za kuhare i konobare) te poticati primjenu novih i inovativnih metoda i tehnologija (za automehaničare).

Učenici Šime Erceg, Luka Akmadžić, Dragana Grbavac i Lana Vuleta  podijelili su svoja iskustva. Naveli su da su proširili svoja znanja iz struke i engleskog jezika, naučili se više odgovornosti i  samostalno se snalaziti te su stekli nove poznanike. Predstavili su u najboljem svijetlu svoju školu, grad i zemlju, ali dobili i mnoštvo ideja za pokretanje mogućeg budućeg posla te su saznali kakve su potrebe na europskom tržištu rada. Istaknuli su da je to za njih bilo vrijedno iskustvo koje djeluje motivirajuće za sve ostale učenike, ali i školu u pokretanju budućih projekata.